<<  September 2016  >>
Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
25
7:00 AM Adult Bible Study Community Classes

7:45 AM Immanuel Theology Conference Ticket Sales

8:00 AM Spanish Language Interpretation – Worship Service

8:45 AM Scrip Sales

9:15 AM Kid's Worship

9:15 AM WORSHIP SERVICE

9:15 AM High School Sunday Bible Study Classes

9:15 AM Middle School Sunday School Classes

10:25 AM Scrip Sales

10:50 AM WORSHIP SERVICE

10:50 AM TRU Children's Bible Study

10:50 AM Immanuel en Espanol - Worship Services

12:15 PM Thailand Marriage Retreat Interest Meeting

12:30 PM Immanuel en Espanol - Fellowship

1:30 PM Grief Share Sunday

2:30 PM Brightwater Bible Study

5:00 PM Awana Clubs


26
5:30 PM High School "Guy's Monday Night Bible Study

6:30 PM Awana Journey Club

6:30 PM Monday Night Guys Bible Study


27
9:30 AM MOPS

11:30 AM Chamber of Commerce Networking Lunch

1:30 PM All Church Outreach (day)

6:00 PM All Church Outreach (night)

6:00 PM Ministry Training Group

6:30 PM Boy Scouts Troop Meeting


28
6:30 AM Men's Weekly Prayer

9:30 AM Day School Chapel

5:00 PM Middle School "Challengers"

5:00 PM Wednesday Night Dinner

5:30 PM Wednesday Night Childcare

6:00 PM Small Group Prayer

6:00 PM Financial Peace University (Leader - Icsolene Hargett)

6:00 PM High School "AWAKEN" Wednesday Nights

6:00 PM Immanuel Choir Rehearsals

6:00 PM Immanuel Orchestra Rehearsal

6:00 PM Middle School AWE-Full Wednesday Nights

6:00 PM Overcomer's Outreach

6:00 PM Spanish Discipleship Class (Leader - Felipe Cruz)

6:30 PM SOS:Support Group for Survivors of Suicide

6:30 PM The Life - Disciples Path (Leader - Terry Donnelly)

6:45 PM Life of Moses (Leader - Tracy Johnson)

7:00 PM Godonomics (Leader - Dale Broom)

7:00 PM Love & Respect (Leader - Rick York)

7:00 PM Wednesday Night Guys: A Men's Bible Study

7:00 PM Royal Ambassadors

7:00 PM Girls in Action

8:00 PM Adult Exceptional Ministries Discipleship

8:00 PM Young Adult Wednesday Night Worship


29

30
6:00 PM Mom & Me Paint Night

7:00 PM Round Table AA@IBC


Oct 1

Oct 2
7:00 AM Adult Bible Study Community Classes

7:45 AM Immanuel Theology Conference Ticket Sales

8:00 AM Spanish Language Interpretation – Worship Service

8:00 AM Harvest Festival Sign Ups

8:30 AM BSC Department Director Meeting

8:45 AM Scrip Sales

9:15 AM Kid's Worship

9:15 AM WORSHIP SERVICE

9:15 AM High School Sunday Bible Study Classes

9:15 AM Middle School Sunday School Classes

10:25 AM Scrip Sales

10:50 AM WORSHIP SERVICE

10:50 AM TRU Children's Bible Study

10:50 AM Immanuel en Espanol - Worship Services

1:30 PM Grief Share Sunday

2:30 PM Brightwater Bible Study

3:30 PM Deacon Meeting

5:00 PM For Men Only: Heart to Heart with Pastor Rob

5:00 PM Awana Clubs

5:30 PM Sunday Evening Worship and Lord's Supper


Oct 3
6:30 PM Awana Journey Club

6:30 PM Monday Night Guys Bible Study


Oct 4
1:30 PM All Church Outreach (day)

6:00 PM All Church Outreach (night)

6:30 PM Boy Scouts Troop Meeting

6:30 PM Grief Share Tuesday


Oct 5
6:30 AM Men's Weekly Prayer

5:00 PM Middle School "Challengers"

5:00 PM Wednesday Night Dinner

5:30 PM Wednesday Night Childcare

6:00 PM Small Group Prayer

6:00 PM Financial Peace University (Leader - Icsolene Hargett)

6:00 PM High School "AWAKEN" Wednesday Nights

6:00 PM Immanuel Choir Rehearsals

6:00 PM Immanuel Orchestra Rehearsal

6:00 PM Middle School AWE-Full Wednesday Nights

6:00 PM Overcomer's Outreach

6:00 PM Spanish Discipleship Class (Leader - Felipe Cruz)

6:30 PM SOS:Support Group for Survivors of Suicide

6:30 PM The Life - Disciples Path (Leader - Terry Donnelly)

6:45 PM Life of Moses (Leader - Tracy Johnson)

7:00 PM Godonomics (Leader - Dale Broom)

7:00 PM Love & Respect (Leader - Rick York)

7:00 PM Wednesday Night Guys: A Men's Bible Study

7:00 PM Royal Ambassadors

7:00 PM Girls in Action

8:00 PM Adult Exceptional Ministries Discipleship

8:00 PM Young Adult Wednesday Night Worship


Oct 6
9:30 AM Day School Chapel

6:00 PM Cub Scouts Wolf Den Meeting

6:00 PM Cub Scouts Bear Den Meeting

6:00 PM Cub Scouts Jr. Webelos Den Meeting

6:00 PM Cub Scouts Tiger Den Meeting

6:00 PM Cub Scouts Sr. Webelos Den Meeting


Oct 7
6:00 PM Immanuel en Espanol - Youth

7:00 PM Round Table AA@IBC


Oct 8
8:30 AM Immanuel Theology Conference

9:00 AM Women's Walk

5:00 PM Immanuel en Espanol-Women's Meetings


Oct 9
7:00 AM Adult Bible Study Community Classes

8:00 AM Spanish Language Interpretation – Worship Service

8:00 AM Harvest Festival Sign Ups

8:30 AM ministry4men Leadership Meeting

8:45 AM Scrip Sales

9:15 AM Kid's Worship

9:15 AM WORSHIP SERVICE

9:15 AM High School Sunday Bible Study Classes

9:15 AM Middle School Sunday School Classes

10:25 AM Scrip Sales

10:50 AM WORSHIP SERVICE

10:50 AM TRU Children's Bible Study

10:50 AM Immanuel en Espanol - Worship Services

1:30 PM Grief Share Sunday

2:30 PM Brightwater Bible Study

5:00 PM Awana Clubs


Oct 10
12:00 PM Sr Adult Fall Luncheon

6:30 PM Awana Journey Club

6:30 PM Monday Night Guys Bible Study


Oct 11
8:30 AM Golden Girls Monthly Prayer Breakfast

9:30 AM MOPS

1:30 PM All Church Outreach (day)

6:00 PM All Church Outreach (night)

6:00 PM Ministry Training Group

6:00 PM Pack Committee Meeting

6:30 PM Boy Scouts Troop Meeting

6:30 PM Grief Share Tuesday


Oct 12
6:30 AM Men's Weekly Prayer

3:30 PM Senior Adult Council Meeting

5:00 PM Middle School "Challengers"

5:00 PM Wednesday Night Dinner

5:30 PM Wednesday Night Childcare

6:00 PM Small Group Prayer

6:00 PM Executive Building Committee Meeting - Cancelled

6:00 PM Financial Peace University (Leader - Icsolene Hargett)

6:00 PM High School "AWAKEN" Wednesday Nights

6:00 PM Immanuel Choir Rehearsals

6:00 PM Immanuel Orchestra Rehearsal

6:00 PM Living With Fibromyalgia, A Christ-centered Support Group

6:00 PM Middle School AWE-Full Wednesday Nights

6:00 PM Overcomer's Outreach

6:00 PM Spanish Discipleship Class (Leader - Felipe Cruz)

6:30 PM SOS:Support Group for Survivors of Suicide

6:30 PM The Life - Disciples Path (Leader - Terry Donnelly)

6:45 PM Life of Moses (Leader - Tracy Johnson)

7:00 PM Godonomics (Leader - Dale Broom)

7:00 PM Love & Respect (Leader - Rick York)

7:00 PM Wednesday Night Guys: A Men's Bible Study

7:00 PM Royal Ambassadors

7:00 PM Girls in Action

8:00 PM Adult Exceptional Ministries Discipleship

8:00 PM Young Adult Wednesday Night Worship


Oct 13
9:30 AM Day School Chapel

6:30 PM Salt and Light - Candidate Forum


Oct 14
6:00 PM Immanuel en Espanol - Youth

6:00 PM High School Girl's Lock-In

7:00 PM Round Table AA@IBC


Oct 15
12:00 AM High School Girl's Lock-In


Oct 16
7:00 AM Adult Bible Study Community Classes

8:00 AM Spanish Language Interpretation – Worship Service

8:00 AM Harvest Festival Sign Ups

8:45 AM Scrip Sales

9:15 AM Kid's Worship

9:15 AM WORSHIP SERVICE

9:15 AM High School Sunday Bible Study Classes

9:15 AM Middle School Sunday School Classes

10:25 AM Scrip Sales

10:50 AM WORSHIP SERVICE

10:50 AM TRU Children's Bible Study

10:50 AM Immanuel en Espanol - Worship Services

2:30 PM Brightwater Bible Study

4:00 PM Salt & Light "Voter Education Project"

5:00 PM Awana Clubs


Oct 17
6:30 PM Awana Journey Club

6:30 PM Monday Night Guys Bible Study


Oct 18
1:30 PM All Church Outreach (day)

6:00 PM All Church Outreach (night)

6:30 PM Boy Scouts Troop Meeting

6:30 PM Grief Share Tuesday


Oct 19
6:30 AM Men's Weekly Prayer

12:00 PM Prayer and Spiritual Awakening

3:00 PM Young at Heart Committee meeting

5:00 PM Middle School "Challengers"

5:00 PM Wednesday Night Dinner

5:30 PM Wednesday Night Childcare

6:00 PM Small Group Prayer

6:00 PM Finance Committee Meeting

6:00 PM Financial Peace University (Leader - Icsolene Hargett)

6:00 PM High School "AWAKEN" Wednesday Nights

6:00 PM Immanuel Choir Rehearsals

6:00 PM Immanuel Orchestra Rehearsal

6:00 PM Middle School AWE-Full Wednesday Nights

6:00 PM Overcomer's Outreach

6:00 PM Spanish Discipleship Class (Leader - Felipe Cruz)

6:30 PM SOS:Support Group for Survivors of Suicide

6:30 PM The Life - Disciples Path (Leader - Terry Donnelly)

6:45 PM Life of Moses (Leader - Tracy Johnson)

7:00 PM Godonomics (Leader - Dale Broom)

7:00 PM Love & Respect (Leader - Rick York)

7:00 PM Wednesday Night Guys: A Men's Bible Study

7:00 PM Royal Ambassadors

7:00 PM Girls in Action

8:00 PM Adult Exceptional Ministries Discipleship

8:00 PM Young Adult Wednesday Night Worship


Oct 20
6:00 PM Cub Scouts Wolf Den Meeting

6:00 PM Cub Scouts Bear Den Meeting

6:00 PM Cub Scouts Jr. Webelos Den Meeting

6:00 PM Cub Scouts Tiger Den Meeting

6:00 PM Cub Scouts Sr. Webelos Den Meeting


Oct 21
7:00 PM Immanuel en Espanol - Men's Meeting

7:00 PM Round Table AA@IBC


Oct 22
2:00 PM Discover Highland

5:00 PM Immanuel en Espanol-Women's Meetings


Oct 23
7:00 AM Adult Bible Study Community Classes

8:00 AM Spanish Language Interpretation – Worship Service

8:00 AM Harvest Festival Sign Ups

8:45 AM Scrip Sales

9:15 AM Kid's Worship

9:15 AM WORSHIP SERVICE

9:15 AM High School Sunday Bible Study Classes

9:15 AM Middle School Sunday School Classes

10:25 AM Scrip Sales

10:50 AM WORSHIP SERVICE

10:50 AM TRU Children's Bible Study

10:50 AM Immanuel en Espanol - Worship Services

2:30 PM Brightwater Bible Study

5:00 PM Awana Clubs


Oct 24
6:30 PM Awana Journey Club

6:30 PM Monday Night Guys Bible Study


Oct 25
9:30 AM MOPS

11:30 AM Chamber of Commerce Networking Lunch

1:30 PM All Church Outreach (day)

6:00 PM All Church Outreach (night)

6:00 PM Ministry Training Group

6:30 PM Boy Scouts Troop Meeting

6:30 PM Grief Share Tuesday


Oct 26
6:30 AM Men's Weekly Prayer

5:00 PM Middle School "Challengers"

5:00 PM Wednesday Night Dinner

5:30 PM Wednesday Night Childcare

6:00 PM Small Group Prayer

6:00 PM Personnel Committee Meeting

6:00 PM Financial Peace University (Leader - Icsolene Hargett)

6:00 PM High School "AWAKEN" Wednesday Nights

6:00 PM Immanuel Choir Rehearsals

6:00 PM Immanuel Orchestra Rehearsal

6:00 PM Middle School AWE-Full Wednesday Nights

6:00 PM Overcomer's Outreach

6:00 PM Spanish Discipleship Class (Leader - Felipe Cruz)

6:30 PM SOS:Support Group for Survivors of Suicide

6:45 PM Life of Moses (Leader - Tracy Johnson)

7:00 PM Godonomics (Leader - Dale Broom)

7:00 PM Love & Respect (Leader - Rick York)

7:00 PM Wednesday Night Guys: A Men's Bible Study

7:00 PM Royal Ambassadors

7:00 PM Girls in Action

8:00 PM Adult Exceptional Ministries Discipleship

8:00 PM Young Adult Wednesday Night Worship


Oct 27
9:30 AM Day School Chapel


Oct 28
6:00 PM Cub Scouts - Pack Meeting

6:00 PM Immanuel en Espanol - Youth

6:30 PM Awana Clubs: Trek

7:00 PM Round Table AA@IBC


Oct 29


Find out more about ServiceU Corporation! © Fellowship One and/or its affiliates and licensors. All rights reserved. | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Cookie Policy